Umjetnička alternativna scena na Balkanu (3. dio)




U prvom dijelu ovakvih blogova opisao sam alternativne umjetnike i alternativnu umjetnost unutar Jugoslavije, u drugom sam opisao alternativnu scenu nakon rata, a u zadnjem od takvih blogova opisat ću alternativnu scenu danas.
Hrvatska
U Hrvatskoj je 2017. bilo dosta dobrih projekata po pitanju glazbe. Najprije bih izdvojio povratnički album Marina Ivanovića-Stoke imena „Stara škola kreka iz tame u svjetlo“. Album je dosta dubokouman i govori o Stokinoj borbi sa ovisnošću o drogama i o preobraćenju ka Bogu. Osim albuma Stoka je autor predstave istog imena, a dotična će se igrati početkom ove godine. Krajem godine bili smo svjedoci reuniona Tram 11. „Tramovci“ su se ponovo ujedinili nakon 14 godina solo projekata. 11. 11. 2017. održao se njihov povratnički koncert u domu sportova i prošao je jako zapaženo od strane medija. Popularna „Jedanaestica“ izdala je i reunion albuma „čovječe ne ljuti se“, te je zakazala nastupe u Zagrebu, Mostaru i Orahovici 2018. godine. U Osijeku battle rap liga „Rap skillz“ postaje sve popularnija. Prvak u istoj je podgorički reper Marko Lubarda-Random, a njegova konkurencija je, iz eventa u event, sve veća.   Što se punka tiče tu se definitivno najviše istakao Mašinko koji je bio predgrupa Dubiozi Kolektiv u Domu sportova. Osim njih valja spomenuti i bendove kao što su Debeli precjednik i Gužva u 16-ercu koji su tokom ove godine održali čitav niz koncerata, a „Gužva“ je izbacila i dvije nove pjesme. U Hrvatskoj su se održali mnogi alternativni festivali kao što su: UFO, Ferragosto Jam, Tsunami fest, organizirani kaos i dr.,  a posjećenost alternativnih klubova sve je veća.
  
Bosna i Hercegovina
U ovoj zemlji alternativnu kulturu najviše promovira ekipa FMJAMA koja je ove godine proslavila 18 godina svog postojanja.  Frenkie, Kontra i njihov producent Indigo su ove godine izdali album Egzil. Taj album je sniman u studiju u Tokiju i to je svojevrsni nastavak prošlogodišnjeg albuma imena „Putanja“ koji je sniman u Berlinu. Album se bavi proučavanjem i kritiziranjem našeg mentaliteta, ali i nekim osobnim temama. Frenkie  je također surađivao sa Darkom Richterom na pjesmi „Lav „ i sa Genocideom na pjesmi „Last of a dying breed“. Tuzlanska reperica Sassja također je izdala novi album pod imenom „No problemo“, a spot za istoimenu pjesmu viralan je na internetu još od ožujka i ima oko 315 tisuća pregleda. Na svoj povratak se odlučio i Edo Maajka, no ovaj puta u nešto drugačijem stilu. Od sada pa nadalje Edu će u svakoj pjesmi pratiti bend. Prva pjesma koju je Edo izbacio u suradnji sa svojim bendom je svojevrsna prerada njegove pjesme No pasaran iz 2012.  Definitivno treba spomenuti i album Dubioze kolektiv „Pjesmice za djecu i odrasle“ koji je izašao krajem godine. Na albumu se nalaze suradnje sa grupom Helem Nejse i Dinom Šaranom. Može se osjetiti mala modernizacija Dubiozinog stila jer su se na ovom albumu pomalo okrenuli ka Dubstep glazbi.  Od novih snaga tu je grupa Helem nejse koja je objavila album „Go u gostima“, i svirala kao predgrupa Dubiozi Kolektiv na njihovom koncertu 1. 12. u Sarajevu. Također, grupa Helem Nejse je surađivala sa Edom Maajkom kada je u pitanju pjesma „Nemam“.

Srbija
U Srbiji se trenutno nalazi puno dobrih alternativnih izvođača, ali jedan od njih potpuno se ističe od svih. Naravno u pitanju je Miloš Stojanović a. k. a. Smoke Mardeljano. Ovaj karizmatični reper tijekom rujna izdao je svoj album Ja repujem. Osim albuma snimljen je i dokumentarac istog naziva koji se emitirao na prvoj srpskoj televiziji. Što se suradnji tiče najzapaženija je bila ona sa grupom Prti Bee Gee na pjesmi Livin la vida loca. Najveći hit na albumu su pjesme 40 lajni koja je na youtubeu pogledana skoro 2 milijuna puta, te Ja repeujem koja se bliži brojci od 3 milijuna pregleda. U regionalnoj battle rap ligi puno repera dolazi iz Srbije, a trenutno najpoznatiji su: Veb, Eli Džejn i Lejdi Lerdi.
Što se rock strane tiče treba istaknuti kako je Riblja čorba obilježila 40 godina od svog osnutka. 40-godišnjica postojanja obilježena je sa dva velika koncerta  u studenom koja su se održala u Sava centru. Kada su mladi rockeri u pitanju Mortal Kombat je najavio kako će uskoro izdati novi album naziva „Ritam nereda.“ Ovaj bend već dugo vremena drži pažnju publike zbog svojih duhovitih, a u isto vrijeme i realnih tekstova koji opisuju balkansko društvo.  U Srbiji se, kao i u Hrvatskoj, održao veliki broj festivala, a najpopularniji među njima je definitivno novosadski „Exit“. Ovaj festival koji se već 17 godina održava u Novom Sadu budi veliki interes ne samo srpske već i svjetske javnosti.


Film, kazalište, književnost i moderna umjetnost
Ove se godine po 23. puta održao Sarajevo film festival, a nagradu za najbolji film dobio je gruzijski film „Strašna majka“.  Što se filmova tiče u Hrvatskoj je najzapaženije prošao po mnogima „prvi pravi domaći horor“ „Egzorcizam“ kojeg je režirao Dalibor Matanić, a glavnu ulogu odigrala je Nika Ivančić. Na kazališnim daskama veoma zapaženo prošao je povratak originalne Audicije. Premijera spomenute predstave odigrala se 5. 10. u Sarajevu, a zatim je igrana i u gradovima širom regije.
 Najviše prašine podigao je nastup 9. studenog u Beogradu gdje je glumac Emir Hadžihafisbegović optužen za širenje bošnjačkog nacionalizma. Emir niti u jednoj rečenici ne spominje nacionalizam, već, upravo suprotno, zagovara mir i toleranciju u BiH. Izgleda da to nekim gledateljima nije bilo po volji. Bh glumac potom je dao opsežan intervju za TV N1 u kojem je izjavio: „Bliži mi je Srbin iz Trebinja nego musliman iz Pakistana. Ne treba mi BiH u kojoj će živjeti samo muslimani.“
Također, vrhunsku godinu iza sebe imao je i youtuber i komičar Amir Hadžić. Ovaj gospodin je u 2017. dosegao broj od 200 000. subscribera na svom kanalu. Amira su u ovoj godini više puta pokušavali cenzurirati, no, na svu sreću, nisu u tome uspjeli. Hadžić se u svojim skečevima na libi kritizirati vlast, sustav i politiku u BiH ili regiji, te je stoga vrlo brzo pobrao simpatije naših ljudi širom svijeta. Osim Hadžića na Youtubeu  se nalazi mnogo youtubera, a  za mene su posebno interesantni Novi anonimus i Idiokratija. Spomenuti dvojac na svojim kanalima najviše izbacuje klipove vezane za teorije zavjere koji natjeraju čovjeka na razmišljanje.  Youtuberi su umjetnici novog doba, te im ,kao takvima, treba iskazati puno poštovanje.
U Hrvatskoj je veoma napredovao bloger i književnik Bloger Krule koji je 2017. izdao svoju četvrtu knjigu „E jebiga!“. Osim knjige Krule piše humoristične blogove na facebooku gdje ga svakodnevno prati nešto više od 160 000 ljudi. Popularni bloger je 2017. bio na turneji u mnogim hrvatskim gradovima, a ulaz na njegov show je svaki puta bio besplatan.


Nadamo se kako će u 2018. biti još više novih alternativnih sadržaja u svim branšama umjetnosti, te kako će se interes za nju još više pobuditi.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Jantar: Boli me kara za ljude koji misle da promoviram sotonizam! (INTERVJU)

Indijanska priča o dva vuka!

Agent CIA-e priznao: Ubio sam Boba Marleya! (FOTO+VIDEO)